Careerian lähihoitajaopiskelijat ensiapupäivystäjinä Huntersin pelikauden 2018–2019 - Careeria

Careerian lähihoitajaopiskelijat ensiapupäivystäjinä Huntersin pelikauden 2018–2019

25.04.2019

  

Careerian lähihoitajaopiskelijat toimivat ensiapupäivystäjinä Porvoon Huntersien Suomi-sarjan jääkiekkopeleissä pelikaudella 2018–2019. Opiskelijat saivat tärkeää kokemusta aidosta ensiaputoiminnasta, ja pääsivät lisäksi näyttämään osaamistaan ensiaputilanteissa. Työelämäyhteistyö Huntersien kanssa sujui hienosti, ja opiskelijat olivat tyytyväisiä saamastaan kokemuksesta ensiapupäivystäjinä. Pelien seuraaminen oli jännittävää, ja Hunters menestyi hyvin sarjassaan. Yhdyshenkilönä Careerian kanssa toimi Hunters-seuran hallituksen puheenjohtaja Markku Välimäki ja joukkueenjohtaja Jussi Talvio.

– Suomen Jääkiekkoliitto määräsi uudeksi lisävelvoitteeksi Suomi-sarjan seuroille EA-ryhmän läsnäolon jokaiseen otteluumme. Olimme yhtäkkiä hankalassa tilanteessa, koska seurallamme ei ole tällaisia toimihenkilöitä koulutettuina. Käännyimme Point Collegen (1.1.2019 alkaen Careeria) puoleen alkusyksystä, ja iloksemme saimme vastauksen, että lähihoitajaopiskeluun liittyy osana EA-koulutus ja tällainen kyllä järjestyy. Yhdeksän opiskelijaa työvuoroittain osallistui otteluihimme aina kevääseen 2019 saakka. He kaikki hoitivat nämä harjoittelutehtävät aivan erinomaisesti. Ohjaavalle opettajalle Eeva-Liisa Kaariniemelle myös seuramme erityiskiitokset. Seura muisti opiskelijoita todistuksella tehdystä työstä pienen stipendin myötä. Seuramme toivoo myös jatkossa tällaisen yhteistyön olevan edelleen mahdollista, kiittelee Hunters ry:n puheenjohtaja Markku Välimäki.