Psykologi ja terveydenhoitaja

Psykologipalvelut

Psykologille voi varata aikoja tukitapaamisiin. Psykologin erityisosaamisaluetta ovat mielen hyvinvointiin ja jaksamiseen liittyvät asiat. Psykologille kannattaa varata aika esimerkiksi silloin,

  • kun koet itsesi stressaantuneeksi, ahdistuneeksi tai mielialasi on laskenut
  • sinulla on pelkoja
  • sosiaaliset tilanteet jännittävät sinua 
  • olet kohdannut kriisin elämässäsi ja haluat keskustella siitä
  • mietit muita mielenhyvinvointiin ja jaksamiseen liittyviä asioita.

Tapaamiset ajanvarauksella

Porvoo, Perämiehentie:
Psykologin tiedot vahvistuvat myöhemmin. 

Porvoo, Hevosenkengänkatu:
vastaanotolle hakeutuminen kuraattorin kautta

Porvoo, Pomo-talo:
Psykologin tiedot vahvistuvat myöhemmin. 

Porvoo, Ammattitie:

1.9.2021 alkaen Emilia Ek puh. 040 4895 798, emilia.ek@porvoo.fi 

Askola:
Annemari Halme, 040 710 9214, annemari.halme@askola.fi

Helsinki: 
Aila Kirjanen, puh. 0406684541, aila.kirjanen@hel.fi
(perustutkinnot ja Valma-koulutus)

Vantaa: Inka Timonen, inka.timonen@vantaa.fi, puh. 043 825 2849 ja WhatsApp
(perustutkinnot)

Kerava:
Ilkka Heikkinen, ilkka.p.heikkinen@kerava.fi, 040 318 2051 

Terveydenhoitajapalvelut

Kaupunkien terveydenhoitajat palvelevat Careerian perustutkinto-opiskelijoita alla listatuissa Careerian toimipisteissä.

Opiskelija on oikeutettu terveyspalveluihin kotikunnasta riippumatta, jos opiskelu kestää vähintään 2 kk ja johtaa ammatilliseen perustutkintoon. Oppisopimusopiskelijat käyttävät työterveyshuollon palveluja. Sairaanhoitoon liittyvät palvelut opiskelija saa omalta terveysasemalta.

Terveydenhoitajan vastaanotolla voi terveystapaamisessa keskustella kaikista hyvinvointiin ja terveyteen liittyvistä asioista, esim. huolista liittyen opiskeluun, terveystottumuksiin, elämäntilanteeseen, päihteisiin, mielialaan tai uneen.

Vastaanotolla voi myös päivittää työharjoittelussa vaadittavia tai muita puuttuvia rokotuksia.

Porvoo, Perämiehentie:
ma-ke klo 8.00-16.00 ja to 8.00-14.15, Janna Runsala, puh. 040 631 3485, janna.runsala@porvoo.fi

Porvoo, Hevosenkengänkatu:
ma-to klo 8.00-15.00 ja pe 8.00-14.00 Katriina Pölhö, puh. 040 480 6768, katriina.polho@porvoo.fi  
Kesäloma 12.7.-8.8. jonka jälkeen paikalla arkisin ma-to 8-16 ja pe 8-14.

Porvoo, Pomo-talo:
ti ja to klo 8.00-15.00, Päivi Tenhunen. puh. 040 489 9509, paivi.tenhunen@porvoo.fi (muina aikoina Linnankosken lukiossa)

Porvoo, Ammattitie:
Janna Runsala, puh. 040 631 3485, janna.runsala@porvoo.fi 

Askola:
ti ja pe, Taina Hattunen, puh. 040 539 9073, taina.hattunen@askola.fi

Helsinki, Opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitaja:
Terveydenhoitaja Pipsa Koponen, vastaanotolle voit varata ajan puhelimitse numerosta 040 190 4408 päivittäin klo 12.00-13.00.
Terveydenhoitaja Heidi Laakso, puh. 040 656 9780, heidi.m.laakso@hel.fi

Vantaa, terveydenhoitaja:
Terveydenhoitaja Terhi Pihlaja puh. 0503124390, terhi.pihlaja@vantaa.fi paikalla arkisin ma-to klo 8.00-15.00 ja pe 8.00-14.00. Vastaanotto ilman ajanvarausta ma-pe klo 12-13.

Lääkäripalvelut oppilaitoksessa: 2. vuosikurssin opiskelijoiden lääkärintarkastukset, kutsuntatarkastukset, opiskelukykyyn liittyvät asiat (mahdollisuuksien mukaan).

Ajanvaraus puhelimitse, sähköpostilla tai www.maisa.fi (sähköinen ajanvaraus edellyttää, että asiakkuus on luotu opiskeluterveydenhuoltoon, jos ajanvaraus ei onnistu ota yhteyttä terveydenhoitajaan).

Palveluihin ovat oikeutettuja Vantaan toimipisteessä yli 2 kk opintotukeen oikeutetussa koulutusmuodossa opiskelevat (mm. perustutkinnot, tutkinnon osaa suorittavat, ammattitutkinnot, erikoisammattitutkinnot).

Kerava:
Miia Kiviranta, puh. 040 318 4113, miia.kiviranta@kerava.fi
Mirva Kaasalainen, puh. 040 318 2503, mirva.kaasalainen@kerava.fi